Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Stowarzyszenie zwróciło się o udostępnienie nagrania z posiedzenia komisji rady miasta i gminy, dotyczącego elektrowni wiatrowych.

Burmistrz poinformowała, że nie ma obowiązku sporządzania nagrań z posiedzeń komisji.
 

Stowarzyszenie wniosło skargę do sądu administracyjnego na bezczynność burmistrza w zakresie udostępniania informacji publicznej.


WSA wskazał na brak obowiązku uwzględnienie żądania udostępnienia nagrań, gdy sporządzany jest protokół dokumentujący przebieg obrad.


Z przepisu art. 19 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112 poz. 1198 z późn. zm.; obecnie: Dz. U. z 2014 r. poz. 782) wynika zasada sporządzania protokołu z przebiegu obrad organów kolegialnych, zaś materiały audiowizualne lub teleinformatyczne organ ma obowiązek udostępnić, o ile nie został sporządzony protokół i o ile materiały te w pełni rejestrują obrady.


Skoro ustawa nie nakłada obowiązku nagrywania przebiegu posiedzeń, to nie nakłada również obowiązku udostępniania nagrań. Realizacja celu, jakim jest dostęp do informacji publicznej następuje przez dostęp do protokołu.


Jednak sąd uznał, iż pismo wystosowane do stowarzyszenia nie czyni zadość obowiązkom nakładanym przez ustawę o dostępie do informacji publicznej. Wnioskodawca nie otrzymał wyczerpującej informacji co do stanowiska organu: z pisma nie wynikało, czy nagranie zostało sporządzone, czy dokumentowało przebieg obrad w całości, czy istniało w dacie sporządzania pisma, czy został na podstawie nagrania sporządzony protokół, jaką kategorię danych organ uznaje za informację publiczną, a jaką nie.


Zatem do dnia rozpoznawania skargi burmistrz nie rozpoznał prawidłowo wniosku stowarzyszenia o udostępnienie informacji publicznej – ocenił sąd.



Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 20 stycznia 2015 r., sygn. akt V SAB/Po 76/14, nieprawomocny