Po przeprowadzeniu kontroli prawidłowości gospodarowania środkami publicznymi przez ośrodek rozwoju edukacji, starosta określił placówce kwotę dotacji do zwrotu.

Organ uznał bowiem za wadliwe pobieranie przez ośrodek dotacji na danego wychowanka/ucznia za okres "pozostawania w gotowości", przed jego przybyciem do placówki.

Ośrodek odwołał się od decyzji.

W jego ocenie organ niezasadnie uznał, iż wychowankiem/uczniem jest wyłącznie nieletni, który przybył do placówki i w związku z tym, że dotacja dotyczy jedynie podopiecznego, który przebywa w placówce. Takie wadliwe stanowisko pozbawia placówkę możliwości otrzymania finansowania kosztów poniesionych w związku z gotowością placówki do przybycia nieletniego.

WSA nie zgodził się z takim stanowiskiem.

W stanie prawnym obowiązującym w 2010 r. nieletni, wobec którego sąd rodzinny, na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz.178) orzekł o jego umieszczeniu w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, staje się wychowankiem danego ośrodka z dniem otrzymania przez dyrektora tego ośrodka skierowania nieletniego do tej placówki wychowawczej.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W ocenie sądu sam fakt ponoszenia kosztów stałych funkcjonowania placówki i kosztów przygotowania miejsca dla wskazanego nieletniego nie zmieniają oceny, że dotacja została pobrana nieprawidłowo.

Dotacja przysługuje bowiem na ucznia/wychowanka dopiero od momentu przybycia nieletniego do placówki, a zatem od momentu, od którego realizowane są wobec niego zadania w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Oplu z 11 stycznia 2017 r., sygn. akt II I SA/Op 361/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów