Rady miejska odrzuciła wniosek grupy mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego.

Rada podjęła uchwałę po wydaniu opinii przez komisję doraźną do sprawdzenia, czy wniosek o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 706 ze zm.).

Po weryfikacji złożonych podpisów komisja nie przyjęła tych, które zawierały dodatkowe adnotacje w postaci zakreśleń odpowiedzi na pytania referendalne.

W związku z tym okazało się, że inicjatorzy przeprowadzenia referendum nie przedstawili wymaganej ilości podpisów popierających wniosek o referendum.

Inicjatorzy referendum zaskarżyli uchwałę do sądu administracyjnego.

Zdaniem WSA inicjatorzy przeprowadzenia referendum przedstawili wymaganą ilość podpisów popierających ich wniosek.

Nie ulega wątpliwości, iż ustawa o referendum lokalnym nie zawiera sankcji nieważności dla głosów, które na karcie poparcia zawierają dopiski.

Z kolei z punktu widzenia oceny ważności oddanego głosu istotne jest ustalenie czy dodatkowe uczynienie adnotacji w postaci odpowiedzi na pytanie referendalne wypacza sens oddanego głosu poparcia dla przeprowadzenia referendum.

W ocenie sądu, karty wypełnione w taki sposób spełniają wymagania jako głosy poparcia dla inicjatywy przeprowadzenia referendum.
Wskazują jedynie dodatkowo, co z oczywistych względów na tym etapie nie jest wymagane, jakie jest ich stanowisko co do pytań proponowanych w referendum o ile do jego przeprowadzenia w ogóle dojdzie.

Nie ma można jednak uznać, że są to głosy przeciwne inicjatywie referendum.

Zatem uznanie takich głosów za nieważne jest niezgodne z obowiązującym prawem – stwierdził sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 16 października 2015 r., sygn. akt III SA/Gd 751/15, nieprawomocny