Jeden z mieszkańców gminy zwrócił się do ośrodka pomocy społecznej o przyznanie mu zasiłku stałego.

Kierownik ośrodka odmówił mężczyźnie przyznania zasiłku stałego z uwagi na przekroczenie ustawowego kryterium dochodowego.

Wnioskodawca odwołał się od decyzji.

Tłumaczył, iż prowadzenie gospodarstwa domowego wspólnie z żoną nie uprawnia do wliczenia do jego dochodu dofinansowania, w formie dodatku mieszkaniowego. Jego zdaniem, analogicznie jak zasiłek rodzinny również dodatek mieszkaniowy powinien być wliczony do dochodu rodziny, a nie jego osobistego dochodu.

WSA ustalił, iż mężczyzna zamieszkuje wspólnie z żoną i prowadzi z nią wspólne gospodarstwo domowe.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Jeżeli małżonkowie razem stale zamieszkują we wspólnym mieszkaniu i ich wspólne zamieszkiwanie powoduje generowanie kosztów z tym związanych, pokrywanych z majątku wspólnego małżonków, to istniejące między nimi więzy prawne w postaci związku małżeńskiego, a także stosunków własnościowych stają na przeszkodzie uznania ich w takiej sytuacji za osoby prowadzące oddzielne gospodarstwa domowe.

Sąd zwrócił uwagę, iż dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na wniosek, w celu zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich członków rodziny razem zamieszkujących i nie może być dzielony na ułamkowe części w zależności od uznania wnioskodawcy.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 19 maja 2016 r., sygn. akt IV SA/Gl 1164/15, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów