Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Burmistrz odmówił przyznania jednemu z mieszkańców gminy świadczenia w formie zasiłku stałego.


Organ uznał, iż wnioskodawca posiada majątek w postaci nieruchomości i sam może przezwyciężyć swoją trudną sytuację materialną, jednak tego nie czyni.


Zatem zdaniem burmistrza przyznanie świadczenia w takiej sytuacji pozostawałoby w sprzeczności z zasadą pomocniczości i zasadami współżycia społecznego.

Mieszkaniec odwołał się od decyzji do sądu administracyjnego.


WSA zwrócił uwagę, iż w sytuacji gdy stan majątkowy osoby wskazuje, że jest ona w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych środków finansowych lub nieruchomości, można odmówić przyznania świadczenia.

Jednak dobra sytuacja majątkowa nie wyklucza udzielenia pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, w przypadku głównie osób starszych, chorych, nieporadnych – podkreślił sąd. Posiadanie określonego majątku nie może być bowiem powodem pozostawienia ich bez pomocy i opieki.

Zdaniem sądu organy administracji nie powinny tracić z pola widzenia faktu, że skoro wnioskodawca jest osobą chorą psychicznie to szczególnej ocenie powinna zostać poddana przesłanka możności przezwyciężenia przez niego trudnej sytuacji życiowej z wykorzystaniem własnych zasobów.

Czynienie zarzutu niedołożenia należytej staranności przy dbałości o własne sprawy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej czy to z uwagi na chorobę, czy nieporadność życiową wymaga szczególnej ostrożności i musi być poparte materiałem dowodowym – uznał sąd.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 27 listopada 2014 r., sygn. akt II SA/Łd 966/14, nieprawomocny