Mieszkaniec gminy zwrócił się do inspektora nadzoru budowlanego o udostępnienie informacji publicznej, w postaci kopii zleceń i zamówień dokonanych przez inspektorat u osób trzecich w zakresie wykonania opinii prawnych za wynagrodzeniem wraz z kopiami faktur wystawionych organowi przez te podmioty.
Inspektor przekazał mężczyźnie zanonimizowane kopie faktur VAT. Jednocześnie odmówił udostępnienia informacji publicznej zawartej na fakturze dotyczącej podmiotów, którym zostały wypłacone środki za wykonane opinie prawne.
Wnioskodawca wniósł skargę na bezczynność dyrektora.
WSA wyjaśnił, iż przy kolizji prawa do informacji z prawem do ochrony danych osobowych, należy przyznać priorytet prawu do informacji publicznej.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
W ramach gospodarki rynkowej nie istnieje przymus zawierania umów z podmiotami publicznymi, dlatego osoba fizyczna zawierając umowę cywilnoprawną z podmiotem publicznym nie może oczekiwać, że w zakresie takich danych jak imię i nazwisko lub firma, przedmiot umowy, wysokość wynagrodzenia, zachowa prawo do prywatności.
Dane osobowe podmiotów, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne, umożliwiają ocenę, czy realizację umowy organ powierzył osobom posiadającym odpowiednią wiedzę i umiejętności pozwalające na jej wykonanie, a sama umowa nie była w istocie zakamuflowanym sposobem nieuprawnionego przepływu środków publicznych do osób prywatnych – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 20 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SA/Łd 100/17, nieprawomocny