Mieszkanka gminy wystąpiła do urzędu miejskiego z wnioskiem o udostępnienie jej informacji publicznej dotyczącej umów zlecających realizację zadania publicznego z zakresu sportu kwalifikowanego, w dyscyplinie sportowej lekkoatletyka, zawartych przez gminę z klubem sportowym.

Zakres żądanej informacji obejmował podanie ilości osób oraz ich danych osobowych.

W odpowiedzi organ przekazał wnioskodawczyni zanonimizowane kopie list zawodników. Wyjaśnił, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osób fizycznych.

Kobieta wniosła skargę na bezczynność burmistrza.

WSA uznał skargę za zasadną.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W ocenie sądu żądane informacje dotyczące ilości oraz imion i nazwisk zawodników deklarowanych do udziału w realizacji zadania publicznego z zakresu sportu kwalifikowanego mają charakter informacji publicznej.

Wiążą się bowiem one z wydatkowaniem środków publicznych i dotyczą sposobu realizowania przez gminę jej zadań ustawowych polegających na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty z zakresu kultury fizycznej i turystyki.

Oznacza to, że po pierwsze, wnioskowana informacja ma charakter informacji publicznej i po drugie, burmistrz był podmiotem zobowiązanym do jej udostępnienia – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 5 października 2016 r., sygn. akt I SAB/Gd 118/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów