Burmistrz ustalił wysokość opłat za postój pojazdów samochodowych na nieruchomościach stanowiących mienie komunalne gminy.

Prokurator zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego.

W ocenie organu podstawą prawną zaskarżonej uchwały powinien być akt rady miejskiej, którym powierzono by burmistrzowi uprawnienie do ustalenia wysokości opłat.

WSA uznał skargę za zasadną.

Sąd zgodził się ze stanowiskiem prokuratora, iż dopuszczona ustawowo subdelegacja musi każdorazowo wynikać ze stosownej uchwały rady gminy, wyraźnie określającej zakres dopuszczalnych działań organu wykonawczego w zakresie ustalania cen i opłat lub sposobu ich ustalania.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Tymczasem w dniu wydania zarządzenia przez burmistrza taka uchwała nie funkcjonowała. Z tego wynika, że burmistrz wydający zaskarżony akt nie mógł postanowić o pobieraniu opłat za parkowanie samochodów w miejscach parkingowych.

Bez powierzenia przez radę gminy uprawnień, burmistrz nie może określać wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 29 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Go 81/17, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów