Bez opłat będzie można zwiedzać stałe wystawy prezentowane m.in. w Muzeum Architektury, Muzeum Współczesnym, Muzeum Historycznym, Muzeum Militariów, Muzeum Sztuki Cmentarnej czy w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

„Głównym celem projektu jest oczywiście chęć zwiększenia liczby zwiedzających, ale niestety nie będzie to dotyczyło wystaw czasowych. Jeśli bowiem jakieś muzeum przygotuje wybitną ekspozycję, to będzie musiało ponieść dodatkowe koszty i wówczas wstęp będzie biletowany” – powiedział prezydent.

Dodatkową atrakcją, która ma zachęcić do odwiedzania muzeów, ma być tzw. paszport muzealny. Jego posiadacze po odwiedzeniu pewnej liczby ekspozycji, będą brali udział w losowaniu nagród m.in. wycieczki do Luwru. „Szczegóły funkcjonowania paszportu podamy w najbliższym czasie, ponieważ nie jest jeszcze dopracowany dokładny regulamin jego działania” – powiedział Dutkiewicz.

Władze Wrocławia mają nadzieję, że do projektu dołączą także inne znajdujące się w mieście placówki wystawiennicze, jednak żadne rozmowy na ten temat nie zostały jeszcze rozpoczęte.

Wiadomo jednak, że do listy otwartych muzeów miejskich dołączą Muzeum Teatru i Pantomimy, które ma powstać w jednym ze skrzydeł Pałacu Królewskiego przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz placówka wystawiennicza, która ma zostać utworzona w zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej. Obie inwestycje mają być gotowe do 2016 r.