Zadaniem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jest wypracowanie wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. W trakcie posiedzenia minister, a zarazem współprzewodniczący KWRiST - Mariusz Błaszczak wręczył członkom Komisji powołania, oraz powołał współprzewodniczących zespołów. W sumie minister wręczył 11 powołań.

Przedstawicielami rządu w KWRiST zostali sekretarze i podsekretarze stanu z ministerstw: środowiska, rozwoju, sprawiedliwości, cyfryzacji, rodziny, pracy i polityki społecznej, zdrowia, edukacji narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi, infrastruktury i budownictwa oraz spraw zagranicznych. Stronę samorządową reprezentować będą wybrani przedstawiciele ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

Na spotkaniu premier Beata Szydło przypomniała jak ważna jest prawidłowa
współpraca pomiędzy wojewodami, samorządem i rządem. Podkreśliła również, że potrzebna jest właściwa kooperacja państwa i samorządów w realizacji programu "Rodzina 500 plus" dotyczącego wsparcia dla rodzin z dziećmi. Program ma wejść w życie w II kwartale 2016 roku.

Czytaj też: Rodzina 500 plus – program priorytetem rządowo-samorządowej współpracy

Na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poruszono również kwestię nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt zakładający między innymi ułatwienie planowania i wypłacania jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowy profesora oświaty czy rozszerzenie na wszystkich nauczycieli wymogu niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie został uzgodniony przez stronę samorządową. Negatywnie oceniona została zmiana w zakresie tzw. godzin karcianych.

Komisja dyskutowała również na temat projektów rozporządzeń dotyczących osób ubiegających się o przyznanie uprawnienia do kierowania pojazdami i egzaminatorów, czy warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych.

Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbędzie się pod koniec lutego w siedzibie MSWiA. 

(mswia.gov.pl)