Rada gminy podjęła uchwałę o określeniu rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów zatrudnionych w szkołach.

Organ nadzoru dokonując analizy wykazał, iż część zapisów wskazanej wyżej uchwały została podjętych z naruszeniem prawa.

Rada gminy w uchwale ustaliła, iż w szkołach do 12 oddziałów w zależności od ilości uczniów, przyjmuje się następujący przelicznik godzinowy, na 10 uczniów przypada 1 godzina biblioteczna. W ocenie organu nadzoru przyjęte przez radę gminy rozwiązanie stanowi przekroczenie granic delegacji ustawowej zawartej w art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). Zgodnie z upoważnieniem zawartym w w/w przepisie organ prowadzący jest uprawniony do ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin. Wprowadzenie przelicznika godzinowego uzależnionego od ilości uczniów stanowi przekroczenie upoważnienia ustawowego. Wojewoda podkreślił, iż w orzecznictwie ugruntował się pogląd, zgodnie z którym wykładnia norm o charakterze kompetencyjnym powinna być interpretowana w sposób ścisły i literalny. Jednocześnie zakazuje się dokonywania wykładni rozszerzającej przepisów kompetencyjnych oraz wyprowadzania kompetencji w drodze analogii. Rada gminy jako organ stanowiący powinna działać tylko i wyłącznie na podstawie prawa i w jego granicach.

Po dokonaniu analizy uchwały organ nadzoru stwierdził jej nieważność.

Pobierz orzeczenie:
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego z dnia 31 maja 2010 r., NK.II.ZCH.0911-97/10