Czy skarbnik gminy lub zastępca wójta ma obowiązek złożyć ślubowanie jako pracownik samorządowy?


Wójt (burmistrz, prezydent miasta), jego zastępca ani skarbnik gminy nie składają ślubowania, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych . Takiego ślubowanie nie składają również: starosta, marszałek województwa, pozostali etatowi członkowie zarządów powiatu i województwa oraz skarbnik powiatu i województwa.

Wszystkie powyższe stanowiska obsadzane są w drodze wyboru lub powołania, a art. 18 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnianych na podstawie umowy o pracę. Nie wynika to wprost z treści przepisu, ale z systematyki ustawy – przepis znajduje się w rozdziale 2, zatytułowanym: „Nawiązanie z pracownikiem samorządowym zatrudnianym na podstawie umowy o pracę stosunku pracy i zmiana tego stosunku pracy”. Wszystkie przepisy zawarte w tym rozdziale dotyczą pracowników zatrudnianych na podstawie umowy o pracę. Oprócz złożenia ślubowania, wyłącznie do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę skierowane są także przepisy dotyczące otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowiska urzędnicze, służby przygotowawczej i awansu wewnętrznego.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) składa ślubowanie, o którym mowa w art. 29a ustawy o samorządzie gminnym . Jest to ślubowanie związane z objęciem obowiązków organu wykonawczego gminy, co również wiąże się z nawiązaniem stosunku pracy z wyboru w urzędzie gminy. Pozostali pracownicy samorządowi zatrudniani na podstawie wyboru i na podstawie powołania nie składają żadnego ślubowania. Członkowie zarządu powiatu i zarządu województwa często są jednocześnie radnymi. Wobec tego składają ślubowanie związane z objęciem mandatu radnego, ale to nie ma związku z ich zatrudnieniem jako pracowników samorządowych.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)