Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.

Na terenie gminy istnieje publiczne przedszkole wojskowe - prowadzone przez MON, które będzie zlikwidowane 31 sierpnia 2015 r. Budynek jest własnością skarbu państwa. Wojsko Polskie wystąpiło z wnioskiem do gminy o przejęcie przedszkola z pracownikami na zasadzie art. 231 Kodeksu pracy oraz deklaruje nieodpłatne przekazanie budynku na cele oświatowe.


Gmina podjęła uchwałę o przejęciu budynku od 1 września 2015 r. na cele oświatowe, w tym wychowania przedszkolnego. Gmina nie planuje utworzenie w tym budynku odrębnego przedszkola gminnego lub filii, a jedynie prowadzenie w przejętym budynku działalności dydaktycznej 4 kolejnych oddziałów w ramach już istniejącego w gminie w tej samej miejscowości zespołu szkolno-przedszkolnego.
 

Czy w tej sytuacji wystarczy aby rada pedagogiczna gminnego zespołu dokonała zmiany statutu odzwierciedlającą prowadzenie działalności swojego przedszkola w dodatkowym budynku (inny adres) czy też potrzebne jest podjęcie jeszcze jakichś innych kroków prawnych dotyczących działalności dydaktyczno-opiekuńczej w budynku byłego przedszkola wojskowego po 1 września?


Odpowiedź

Zespół szkolno-przedszkolny powinien zmienić statut w zakresie organizacji pracy.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 5 ust. 3a w zw. z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., Minister Obrony Narodowej może zakładać i prowadzić publiczne przedszkola. Przedszkole może zostać zlikwidowane przez MON jako jednostka resortowa na podstawie art. 59 u.s.o., z jednoczesnym przekazaniem gminie lub miastu do dalszego prowadzenia.



MON oraz samorządowy organ prowadzący powinny w takim przypadku ustalić zasady przekazania przedszkola, a w szczególności nieodpłatne udostępnienie gminie lub miastu mienia przez Agencję Mienia Wojskowego lub Wojskową Agencję Mieszkaniową pod warunkiem, że gmina lub miasto podejmie uchwałę o przejęciu przedszkola, a także zadeklaruje utrzymanie oświatowego charakteru przekazywanego obiektu, zapewni dzieciom kadry zawodowej miejsca w przejmowanym przedszkolu oraz zatrudni dotychczasowych pracowników w utworzonym przedszkolu samorządowym na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p. Jeśli rada miasta nie podjęła jeszcze uchwały o przejęciu przedszkola, powinna to uczynić.

Zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt 4 u.s.o. statut jednostki oświatowej określa m.in. organizację pracy. Miejsce, w którym szkoła, przedszkole lub zespół prowadzi zajęcia należy do sfery organizacji pracy. Z tego względu w związku z prowadzeniem zajęć w oddziałach przedszkolnych w miejscu, w którym dotychczas zespół szkolno – przedszkolny ich nie prowadził, statut zespołu powinien zostać znowelizowany.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.