Rada Gminy Abramów uchwałą określiła sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W jedynym z paragrafów regulaminu Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Abramowie rada postanowiła, że „mieszkańcy dostarczający do PSZOK odpady budowlane, rozbiórkowe i remontowe oraz gruz będą składali pisemne oświadczenie o miejscu (adres nieruchomości) i sposobie wytworzenia odpadów – wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu PSZOK”.
Wojewoda Lubelski stwierdził, że regulacja ta została podjęta z przekroczeniem granic upoważnienia udzielonego radzie gminy. Wskazał, że przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak również ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, ani inne przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie przewidują możliwości pozyskiwania przez organy gminy takich danych jak miejsce i sposób wytworzenia odpadów budowlanych, rozbiórkowych i remontowych oraz nakładania obowiązków na mieszkańców w tym zakresie. Wprowadzenie wymogu składania przez właścicieli nieruchomości oświadczeń związanych ze sposobem powstania odpadów określonego rodzaju jest zatem pozbawione podstaw prawnych.
Z tych względów wojewoda zakwestionował też załącznik do Regulaminu PSZOK, określający wzór oświadczenia.
Wojewoda podkreślił, że materią uchwały wydanej na podstawie art. 6r ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest określenie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Taka uchwała winna regulować kwestie wskazane w upoważnieniu ustawowym. Zdaniem organu nadzoru w zakresie tego upoważnienia nie mieści się natomiast nakładanie obowiązków na właścicieli nieruchomości pozbywających się odpadów komunalnych.

rozstrzygnięcie nadzorcze PN-II.4131.418.2017