Jeden z mieszkańców gminy złożył wniosek o udostępnienie mu informacji publicznej, w postaci kopii wniosków rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli działającego przy wojewodzie w sprawie postępowania dyscyplinarno-wyjaśniającego dotyczącego jednego z nauczycieli.

Wojewoda, powołując się ogólnie na przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, przekazał sprawę do rozpoznania wg właściwości kuratorowi oświaty. O fakcie tym poinformował wnioskodawcę.

Mężczyzna wniósł skargę do sądu administracyjnego na bezczynność wojewody.

WSA uznał skargę za zasadną.

WSA wyjaśnił, iż uprawnienia i kompetencje, w jakie wyposażony został rzecznik dyscyplinarny, jak też przewodniczący komisji dyscyplinarnej przy wojewodzie nie pozwalają na przyjęcie, że podmioty te są władne występować we własnym imieniu na zewnątrz z informacjami w sprawach objętych postępowaniem dyscyplinarnym, w tym zwłaszcza wydawać we własnym imieniu decyzje, bądź inne akty.Podmiotem zobowiązanym do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej wytworzonej przez rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli w związku z realizowanymi przez niego zadaniami publicznymi jest wojewoda – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 18 czerwca 2015 r., sygn. akt IV SAB/Gl 22/15, nieprawomocny