Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Inwestor przedłożył staroście wniosek o zgłoszenie instalacji stanowiska spawalniczego. Obecnie inwestor wystąpił z pismem o wycofanie swojego wniosku o przyjęcie zgłoszenia, gdyż powinno ono zostać złożone marszałkowi województwa, jako że na terenie zakładu jest eksploatowana instalacja mogąca zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić starosta?


Odpowiedź:

Moim zdaniem, ponieważ w art. 152 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) wskazano, że do zgłoszenia instalacji ma zastosowanie art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) – dalej k.p.a. dotyczący podania, to również ma zastosowanie art. 65 k.p.a. dotyczący przekazania podania zgodnie z właściwością.


Według art. 65 § 1 k.p.a., jeżeli organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie o tym wnoszącego podanie. Zawiadomienie o przekazaniu powinno zawierać uzasadnienie.


Paragraf 2 stanowi, że podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem przepisanego terminu uważa się za wniesione z zachowaniem terminu.


Czyli podanie należy przekazać do organu właściwego – marszałka województwa. Natomiast jeżeli zgłaszający instalację wnosi o wycofanie zgłoszenia, nie ma potrzeby jego przekazywania organowi właściwemu.

Sytuacja prawna w tej sytuacji, według mnie, jest taka jakby zgłoszenie nie wpłynęło (podobnie jak z wnioskami, zawsze można je wycofać). Jeżeli dodatkowo we wniosku jest prośba o zwrot dokumentacji, to organ powinien ją zwrócić. Dla bezpieczeństwa pozostawiłbym w aktach kopie zgłoszenia.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.