Właściciel działki zaskarżył decyzję SKO utrzymującą w mocy decyzję wójta ustalającą opłatę planistyczną z tytułu wzrostu wartości jego nieruchomości.

Mężczyzna zarzucił kolegium, iż jego wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy rozstrzygał między innymi członek kolegium, raz już uczestniczący w czynnościach postępowania administracyjnego w tej sprawie.

WSA uznał skargę za zasadną.

Sąd wyjaśnił, iż w przypadku, gdy w skład organu kolegialnego wchodzi członek podlegający wyłączeniu, wydany przez ten organ akt administracyjny jest dotknięty wadą kwalifikowaną stanowiącą podstawę do wznowienia postępowania.

Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której pracownik - członek kolegium - raz już uczestniczący w czynnościach postępowania administracyjnego i mający przez to ugruntowany pogląd na stan faktyczny sprawy, czy też na sposób rozstrzygnięcia sprawy, byłby niejako determinowany przez swoje wcześniejsze doświadczenia związane z udziałem w postępowaniu.

Osoba taka mogłaby być "przywiązana" do swojego stanowiska wyrażonego we wcześniejszym orzeczeniu. Nie służyłoby to obiektywności postępowania administracyjnego i treści wydawanych w nim orzeczeń.

Ponowne postępowanie administracyjne w tej samej sprawie powinno umożliwiać stronie weryfikację orzeczenia, zaś sprawa administracyjna powinna zostać dwukrotnie merytorycznie rozpoznana – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 16 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Gd 204/15, nieprawomocny