Właściciel działki dokonał zgłoszenia zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Prezydent miasta wniósł sprzeciw do tego zgłoszenia. Uznał bowiem, że istnieje możliwość podłączenia budynku do kanalizacji ogólnospławnej.

Mężczyzna złożył skargę do sądu administracyjnego.

Tłumaczył, że jego budynek położony jest niżej i do granicy przyłącza jest kilkadziesiąt metrów, a nie – 6m, jak uznał organ.

WSA ustalił, że rzeczywiście istniejąca sieć kanalizacyjna oddalona jest o ok. 6m od granicy działki inwestora, zatem brak było podstaw do przyjęcia, że po jego stronie istnieje ustawowy obowiązek podłączenia nieruchomości do tej sieci.

Organy przyjął, że istnieje sieć kanalizacyjna, a podłączenie budynku do tej sieci wymaga jedynie wykonania przez skarżącego przyłącza.

Sąd przypomniał, że przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku – do granicy nieruchomości gruntowej.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Zatem przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu, biegnący najdalej do granicy nieruchomości, jeżeli na tej nieruchomości nie ma studzienki. Jedynie wówczas istnieje prawny obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci.

W sytuacji, gdy sieć nie dochodzi do granicy nieruchomości, obowiązek taki nie ma miejsca, gdyż wymagana jest uprzednia rozbudowa sieci, co należy do zadań gminy.

Właściciel nieruchomości nie ma prawnego obowiązku rozbudowy sieci, aczkolwiek istnieje taka możliwość – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 17 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 1230/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów