Samorząd województwa podkarpackiego na początku czerwca br. złożył wniosek do resortu skarbu o komunalizację Uzdrowiska Horyniec.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP Woś, urząd wysłał już do MSP pismo, w którym prosi o wyznaczenie daty podpisania umowy.

Jednym z warunków przejęcia uzdrowiska jest przedstawienie przez samorząd województwa pięcioletniego planu rozwoju spółki. W przygotowanym planie podkarpacki samorząd zakłada, że wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane w uzdrowisku wyniesie ponad 50 mln zł. Pieniądze mają pochodzić m.in. z budżetu UE oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Wśród planowanych inwestycji są m.in. wymiana kotłowni na bardziej ekologiczną, termomodernizacja budynków uzdrowiska, adaptacja pomieszczeń na rozlewnię wód. Uzdrowisko chce też uruchomić własną linię kosmetyków.

Woś zaznaczyła, że po podpisaniu umowy nabycia uzdrowiska plan inwestycyjny zostanie zweryfikowany. „W ciągu 10 miesięcy po przejęciu spółki musimy przedstawić szczegółowy plan inwestycyjny. Może okazać się, że niektóre inwestycje zostaną z planu usunięte, a wpisane zostaną inne. Zmienić się może także łączna wartość inwestycji” - dodała dyrektora Biura Nadzoru Właścicielskiego i Analiz Ekonomicznych w podkarpackim urzędzie marszałkowskim.

Samorząd od stycznia br. jest już właścicielem uzdrowiska w Rymanowie Zdroju.

Uzdrowisko w Horyńcu Zdroju świadczy usługi lecznicze związane z wykorzystaniem m.in. borowiny i wody siarczkowo-siarkowodorowej. Spółka zajmuje się też leczeniem chorób narządu ruchu i reumatycznych. Przedsiębiorstwo jest również producentem naturalnej wody źródlanej „Hetmańska”.

Z usług leczniczych spółki korzystają m.in. kuracjusze z Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także klienci komercyjni z kraju i zagranicy. Uzdrowisko prowadzi usługi lecznicze w trzech obiektach: „Dom Zdrojowy”, „Jawor” oraz „Modrzew”. Spółka zatrudnia ponad 100 osób.

Jak wynika z danych MSP, do tej pory w kraju skomunalizowano siedem uzdrowisk.