Chodzi o skrzyżowanie Alei Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza. Ograniczenia w ruchu w tym miejscu będą obowiązywały do końca roku - tyle czasu ma potrwać przebudowa skrzyżowania, które jest newralgicznym miejscem dla ruchu w centrum Białegostoku.

Na skrzyżowaniu obowiązuje kierowców zakaz ruchu w obu kierunkach, a straż miejska ma patrole we wszystkich miejscach, gdzie zakaz zaczyna obowiązywać.

Jak poinformował w środę rzecznik straży miejskiej w Białymstoku Jacek Pietraszewski, choć coraz więcej osób stosuje się do nowych znaków, wciąż wiele osób łamie przepisy. Od soboty do wtorku włącznie strażnicy pouczyli ponad 450 kierowców, zaś prawie 350 ukarali mandatami.

Tylko w poniedziałek i wtorek, czyli pierwsze dwa dni robocze, w których obowiązywały ograniczenia i objazdy, mandatami ukarali w sumie 155 kierowców.

"Funkcjonariusze straży miejskiej, wspomagani są przez policję oraz monitoring miejski, który rejestruje pojazdy poruszające się po drogach objętych znakami zakazu ruchu" - dodał Pietraszewski. Przypomniał, że za złamanie znaku zakazu ruchu w obu kierunkach można dostać 500 zł mandatu i 5 punktów karnych.

Ograniczenia w ruchu dotyczą nie tylko samego skrzyżowania w centrum Białegostoku, ale i ulic wokół niego. Uprzywilejowana jest komunikacja miejska. Dlatego miejscy urzędnicy radzą kierowcom samochodów, by - jeśli to możliwe - omijali także ulice przyległe i korzystali z ulic tworzących tzw. obwodnicę śródmiejską.

w środę od rana sytuacja na ulicach w centrum wyglądała na lepszą, niż w dni wcześniejsze. Służby miejskie dokonały korekt w ruchu na niektórych ulicach (np. wprowadzono zakazy skrętów lub wydłużono czas działania świateł). Poza tym coraz więcej kierowców, świadomych utrudnień, wybiera inne trasy przejazdu przez Białystok.

Informacje o zmianach w ruchu w Białymstoku znaleźć można m.in. na oficjalnym portalu miejskim www.bialystok.pl.

Przebudowa skrzyżowania Piłsudskiego-Sienkiewicza, która ma potrwać do końca roku, prowadzona jest w ramach kolejnego etapu programu poprawy funkcjonowania tamtejszej komunikacji miejskiej. Prace mają kosztować ok. 55 mln zł (39 mln zł to dofinansowanie unijne).

Po przebudowie skrzyżowania, w tym miejscu będzie funkcjonować tzw. centrum przesiadkowe, znajdą się tam też podziemne przejścia dla pieszych. Wzdłuż przebudowanej gruntownie 2,5-kilometrowej Alei Piłsudskiego pojawią się ścieżki rowerowe.