Nowa regulacja zastępuje poprzednio obowiązujące rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 12.12.2013 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania (Dz.U. poz. 1530).

Każdy z zamawiających zobowiązany jest do sporządzenia rocznego sprawozdania, które następnie w terminie do 1 marca każdego roku musi przekazać prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych.

Rozporządzenie uwzględnia przede wszystkim zmiany wynikające z nowelizacji Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164), która weszła w życie 28.07.2016 r. Dotyczą one partnerstwa innowacyjnego, zmian w trybach, w których zamawiający może zawrzeć umowę ramową oraz wprowadzenia nowej procedury udzielania zamówień na usługi społeczne oraz inne szczególne usługi.

W znacznej mierze powiela ono jednak regulacje obowiązujące w poprzednim stanie prawnym w zakresie przekazywanych informacji w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach. Zamawiający musi w nich uwzględnić zamówienia udzielone bez stosowania przepisów p.z.p.

Na zamawiających nałożone zostały nowe obowiązki wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26.02.2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE (Dz.U. UE seria L z 2014 r. Nr 94, s. 65). Jednym z nich jest uwzględnienie w sprawozdaniu informacji odnośnie konfliktu interesów między stronami zamówienia publicznego. W rocznym sprawozdaniu należy także uwzględnić aspekty społeczne, środowiskowe i innowacyjne, jeśli zamawiający przeprowadził zamówienia na usługi społeczne lub inne szczególne usługi.

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami