NIE. Radny w oświadczeniu majątkowym podaje wyłącznie informacje o swoich dochodach. Nie ma obowiązku ani nawet prawa podawać informacji o dochodach współmałżonka. Natomiast w zakresie danych o poszczególnych składnikach majątku podaje się zarówno dane o majątku osobistym składającego oświadczenie, jak i dane o majątku objętym wspólnością małżeńską. Poniższe wyjaśnienia dotyczą wszystkich samorządowców i pracowników samorządowych zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych.



Przede wszystkim trzeba wyjść od treści art. 24h ustawy o samorządzie gminnym , który nakazuje złożenie oświadczenia o swoim stanie majątkowym. W tym oświadczeniu podaje się dane o składnikach majątku, o dochodach oraz o zobowiązaniach. Oświadczenie składa się według stanu na określony dzień. Składniki majątku można wymienić według stanu na określony dzień, a dochody w jednostce czasu. W oświadczeniu majątkowym najczęściej podaje się dochody z całego roku.

W myśl art. 31 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego małżonków należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków. Dochody te wchodzą do majątku wspólnego, lecz nie ma gwarancji, że będą w tym majątku do dnia, który jest decydujący dla określenia stanu majątku do złożenia oświadczenia majątkowego (najczęściej ostatni dzień roku kalendarzowego). Jeżeli dochody nie zostały w pełni wydatkowane, to będą uwidocznione w wykazywanych składnikach majątku (zasobach pieniężnych). Jeżeli zaś dochody zostały spożytkowane na konsumpcję, to już ich w majątku nie będzie.

Wprawdzie art. 24h ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że osoba składająca oświadczenie majątkowe określa w nim także przynależność dochodów do majątku odrębnego i majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową, lecz z tego nie wynika obowiązek podawania dochodów współmałżonka. Osoba składająca oświadczenie majątkowe ma obowiązek określić przynależność tylko swoich dochodów. Nie wszystkie dochody wchodzą do majątku wspólnego. Ponadto pomiędzy małżonkami może istnieć nie ustawowa, ale umowna wspólność majątkowa, w której określone dochody mogą wchodzić do majątków osobistych małżonków.

Trzeba też zauważyć, że art. 24h ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym nakazuje złożyć oświadczenie majątkowe z kopią swojego zeznania podatkowego, a nie nakazuje złożyć kopii zeznania podatkowego współmałżonka. Niejednokrotnie będzie to jedno i to samo zeznanie, bo małżonkowi często korzystają z możliwości wspólnego opodatkowania. Jednak gdy opodatkowują się odrębnie, to nie ma obowiązku dołączania zeznania podatkowego współmałżonka. Ustawodawca nakazał osobie składającej oświadczenie majątkowe dołączyć swojej zeznanie podatkowe po to, aby zweryfikować podane informacje o dochodach. Gdyby składający oświadczenie miał podawać także dochody współmałżonka, to logiczne byłoby również zobowiązanie do dołączenia zeznania podatkowego współmałżonka.

Wreszcie należy zwrócić uwagę, że osoba składająca oświadczenie majątkowe nie musi znać dochodów swojego współmałżonka, nawet jeśli istnieje między nimi wspólność majątkowa. Nie ma przepisu, który zobowiązywałby współmałżonka osoby zobowiązanej do złożenia oświadczenia majątkowego do podawania informacji o dochodach. Zgodnie z art. 36 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego , o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Małżonek, więc ma obowiązek podać informację o stanie majątku (czyli jego składzie w danym dniu), ale już nie o swoich dochodach. Na koniec jeszcze argument techniczny. Wzór oświadczenia majątkowego nie przewiduje miejsca na wpisanie danych o dochodach współmałżonka.


Radosław Skwarło

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)