"Powinniśmy, tak jak inne narody, bardzo radośnie obchodzić Święto Niepodległości. Czy to Francuzi, Brytyjczycy, czy Amerykanie, naprawdę świętują radośnie. Myślę, że Polacy też powoli zmieniają swój zwyczaj - jest bieg niepodległości i różnego typu bardzo radosne, wesołe obchodzenie 11 listopada" - powiedziała prezydent.

Organizatorami akcji wysyłania kartek z okazji 11 listopada są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego. Okolicznościowe życzenia - w postaci tradycyjnej drukowanej kartki pocztowej oraz w formie e-kartki i neokartki (nadawca wypełnia, adresuje i wysyła wybraną przez siebie kartkę przez internet, a odbiorca otrzyma ją w formie papierowej do swojej skrzynki pocztowej) - do bliskich i znajomych może bezpłatnie wysłać każdy.

Prezydent stolicy wysłała ich osiemnaście - trafią do Wydziałów Obsługi Mieszkańców w każdej dzielnicy, gdzie będą dostępne dla mieszkańców. "Chciałam w ten sposób złożyć wszystkim warszawiakom najlepsze życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Cieszmy się, że jesteśmy niepodlegli" - dodała.

Autorami projektów kartek są wybitni polscy graficy: Piotr Młodożeniec, Andrzej Pągowski i Józef Wilkoń. Akcję wsparły osoby ze świata polityki, kultury i sportu. Są wśród nich m.in.: Daniel Olbrychski, Anna Cieślak, Paweł Fajdek, Piotr Małachowski, Mateusz Damięcki, Artur Andrus, Emilian Kamiński i Grażyna Wolszczak.

Od 5 do 8 listopada, na stoisku w holu głównym stołecznego ratusza przy pl. Bankowym (I piętro), mieszkańcy mogą wypisać i wysłać kartkę. Pocztówki będą czekały na warszawiaków również we wszystkich Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Kartkę dodatkowo można wysłać w punktach Stołecznego Biura Turystyki, mieszczących się w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta. Specjalną okazją do wysłania kartki będzie dzień otwarty w Sejmie RP 11 listopada.

Kartki są dostępne także w Chorągwiach Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

Akcję w poniedziałek zainaugurowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która objęła nad nią honorowy patronat.

Gronkiewicz-Waltz pytana o przygotowania miasta do 11 listopada wyraziła nadzieję, że tego dnia będzie spokojnie. "Mam nadzieję, że ci, którzy są bardziej na prawo, mniej na prawo, w centrum, i bardziej na lewo, że będą chcieli zachować dobrą opinię o nich samych. Namawiałabym, żeby ci, którzy chcą hucznie obchodzić (Święto Niepodległości), przechodząc przez miasto, zachowywali pokój, bo to jest warunkiem ustawowym i konstytucyjnym" - dodała.