Rzecznik praw obywatelskich skierował wystąpienie do Prezydent m.st. Warszawy w sprawie wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych, a także sposobu zapewnienia miejsc w przedszkolach dzieciom od trzeciego roku życia (ten przepis wejdzie w życie 1 września 2017 r.).

W odpowiedzi wiceprezydent m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński napisał, że w Warszawie jest więcej placówek niepublicznych niż publicznych, a liczba dzieci wzrosła w nich w latach 2009-2015 o 45%. Wydatki miasta na dotacje dla przedszkoli niepublicznych wzrosły z 85 mln zł do 158 mln zł, to jest aż o 85%. Stawki dotacji dla przedszkoli niepublicznych określone są na poziomie wyższym niż ustawowe minimum wynikające z art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty.

Wiceprezydent poinformował, że do jesieni 2017 r. Warszawa będzie gotowa do zapewnienia opieki przedszkolnej wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Ma powstać 4000 nowych miejsc w przedszkolach.

Jednocześnie wiceprezydent napisał, że ze względu na wyższe opłaty przedszkola niepubliczne nie mogą być alternatywą dla przedszkoli publicznych. Niemniej miasto organizuje konkursy w celu „wykupienia” miejsc w przedszkolach niepublicznych, poprzez udzielenie dotacji identycznej jak w placówkach samorządowych.

Włodzimierz Paszyński podkreślił, że Warszawa stara się tworzyć optymalne warunki dla funkcjonowania podmiotów publicznych i niepublicznych w obszarze edukacji.

 

Źródło: www.rpo.gov.pl, stan z dnia 16 maja 2016 r.