Sprawa skutecznej pomocy bezdomnym była we wtorek jednym z tematów posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który obradował pod przewodnictwem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Omawiano przede wszystkim stan przygotowań do zwalczania zagrożeń związanych z zimą.

Z danych służb kryzysowych wynika, że w ostatnich latach liczba osób, które w woj. śląskim zmarły wskutek zamarznięcia, maleje. W sezonie 2010/11 takich osób było 26, rok później 20, a podczas ubiegłej zimy 17.

Z początkiem listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego ruszyła całodobowa infolinia dla bezdomnych. Pod bezpłatnym numerem 800 100 022 można dowiedzieć się, gdzie bezdomni mogą szukać noclegu i ciepłego posiłku. Natomiast na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego można znaleźć informacje o 105 ośrodkach wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy 68 schronisk i noclegowni, które mają w sumie 2,5 tys. miejsc.

Infolinia będzie czynna do końca marca. Co roku najczęściej dzwonią osoby bezdomne - pytają o łaźnie i punkty wydawania żywności, proszą o adresy noclegowni, które znajdują się w pobliżu miejsca ich pobytu. O interwencje proszą również mieszkańcy miast, którzy np. widzą śpiących na ławce bezdomnych w mroźne dni. W minionych czterech sezonach zimowych liczba interwencji zgłaszanych na infolinię wahała się od ok. 200 do ok. 360.

We wtorkowym posiedzeniu zespołu kryzysowego, oprócz przedstawicieli służb ratowniczych i socjalnych, wzięli także udział energetycy, drogowcy, przedstawiciele kolei, służb odpowiedzialnych za gospodarkę wodną, nadzoru budowlanego i policji.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk podkreślił, że głównym zadaniem wszystkich służb jest minimalizowanie zagrożeń związanych z zimą. Przypomniał o ciążącym na właścicielach nieruchomości obowiązku usuwania śniegu i sopli lodowych z dachów. Zapowiedział wzmożone kontrole w tym zakresie, szczególnie w obiektach o dużej powierzchni.