O stanowisko burmistrza Trzcianki (Wielkopolskie) ubiegało się czworo kandydatów. Dotychczasowy burmistrz został prawomocnie skazany i nie mógł dalej pełnić tej funkcji. Głosowanie odbywa się będzie w 19 obwodach.  Uprawnionych do głosowania jest 19,1 tys. osób.
W wyborach startowali: pełniący funkcję burmistrza Trzcianki Piotr Birula (PO), b. poseł Krzysztof Czarnecki (PiS) oraz kandydaci niezależni: przedsiębiorca Ewa Dopieralska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki Włodzimierz Ignasiński.
W grudniu 2012 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu prawomocnie skazał dotychczasowego burmistrza na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za korupcję. Sąd uznał, że burmistrz obiecywał jednemu z radnych, że w zamian za pomoc w odwołaniu aktualnego przewodniczącego rady miejskiej, zostanie wiceprzewodniczącym rady i dostanie pracę w miejskiej spółce. Propozycja została nagrana przez korumpowanego radnego.

W gminie Padew Narodowa (Podkarpackie) przedterminowe wybory odbyły się w związku ze śmiercią poprzedniego wójta gminy Kazimierza Popiołka.
O mandat wójta ubiegało się siedmiu kandydatów: Helena Surowiec, bezpartyjna, zgłoszona przez komitet „Przywróćmy normalność - wygrajmy przyszłość”; Anna Wiącek, pełniąca funkcję wójta od stycznia br., a wcześniej sekretarz gminy, zgłoszona przez komitet „Ludowcy”; Jan Pieróg, bezpartyjny, zgłoszony przez KWW „Uczciwość i sprawiedliwość”; Robert Pluta z PiS, zgłoszony przez KWW „Porozumienie gminy Padew Narodowa”; bezpartyjny Michał Rup, zgłoszony przez KWW „Rup Michał Młodość szansą dla gminy”; bezpartyjny Tadeusz Skowron, zgłoszony przez KWW „Uczciwość i praworządność”; Dawid Uzar z PiS, zgłoszony przez „Solidarna gmina, sprawiedliwa władza”, popierany przez PiS. (ks/pap)