Jarmark Kamedulski nawiązuje do pierwszych jarmarków, organizowanych przez założycieli Suwałk – zakonników kamedułów. Jarmark rozpoczął się barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta.

„Jarmark kamedulski nawiązuje do naszej historii. Na czele barwnego korowodu szli przebrani kameduli, święty Romuald i święty Roch. Tych akcentów kamedulskich będzie więcej. Będzie widowisko artystyczne, (...) poszukiwanie skarbu (...) W ten sposób chcemy przygotować się do obchodów 300-lecia naszego miasta w 2020 r.” – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Jarmark Kamedulski jest organizowany w ramach Dni Suwałk przez Urząd Miejski w Suwałkach. W programie zaplanowano m.in. widowiska plenerowe, prezentujące historię miasta.

Atrakcją jarmarku ma być gra miejska „Zaginiony skarb kamedułów”. Jej uczestnicy mają rozwiązać tajemnicę skarbu kamedułów, ukrytego w klasztorze.

Tradycyjnie w parku Konstytucji 3 Maja można kupić rękodzieło ludowe, lokalne potrawy, swojskie wędliny, potrawy, miody i nalewki. Jest też stoisko z wypiekami nawiązującymi do historii Suwałk: rożkami Rocha, bułeczkami kamedulskimi czy rogalikami pustelniczymi.

Osadę Suwałki założyli w XVII w. zakonnicy kameduli, którzy mieszkali w pobliskim klasztorze w Wigrach. 3 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził prawa miejskie Suwałk.