Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Opolu Alina Pawlicka-Mamczura poinformowała, że obchody jubileuszu festiwalu rozpoczną się w czwartek po południu obok kanału Młynówka przy Zielonym Mostku w centrum miasta. Teatry Młodzieżowego Domu Kultury zorganizują w tym miejscu happening, w którym aktorzy przebiorą się za gwiazdy polskiej estrady. Każdy będzie mógł zrobić sobie z nimi zdjęcie, które następnie zostaną umieszczone na Facebooku i stronie internetowej Opola.

„Liceum Plastyczne z Opola przygotuje też okazałą marzannę, która będzie nawiązywała do miasta i opolskich festiwali. Aby przegonić zimę, wyślemy marzannę na łódce kanałem Młynówka i w ten sposób symbolicznie przywitamy wiosnę” – powiedziała Pawlicka-Mamczura.Po zachodzie słońca widzowie będą mogli zobaczyć widowisko pt. „Feniks” przygotowane przez Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora. Druga część imprezy odbędzie się na opolskim rynku. O oprawę muzyczną zadba zespół Soul City, który przedstawi polskie i zagraniczne przeboje w swojej interpretacji. Wieczorem nastąpi kulminacyjny punkt imprezy, którym będzie muzyczno-wizualne show w technice mappingu 3D. Z okazji festiwalowego jubileuszu opolski ratusz planuje także konkurs na swoim profilu na Facebooku. „Od jednej z mieszkanek miasta zdobyliśmy autografy gwiazd, które zbierała od 1963 r., czyli od samego początku festiwalu. Niektórych z nich już nawet nie potrafi odszyfrować i nie pamięta, od kogo je dostała. Mieszkańcy Opola będą mogli odgadywać, skany czyich autografów zamieszczamy na Facebooku” – powiedziała naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta w Opolu Ewa Duda. „Zachęcamy również inne osoby, które mają w swoich zbiorach autografy gwiazd festiwalu, by je zaprezentowały i opowiedziały historie związane z ich zdobywaniem” – dodała.Tuż przed 50. Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej, który ma się odbyć w dniach 14-16 czerwca, wystawę promującą te imprezę planuje Muzeum Polskiej Piosenki. Kierownik działu oświatowo-wystawienniczego muzeum Jarosław Wasik nie chce ujawniać szczegółów. „Chcemy, by była to niespodzianka dla mieszkańców” – wyjaśnił. Zdradził jedynie, że będzie to wystawa ruchoma, która ma uhonorować 25 postaci ważnych dla opolskich festiwali. Rada Miasta przeznaczyła na ten cel 300 tys. zł. Poszczególne elementy ekspozycji pojawią się w różnych punktach Opola tuż przed festiwalem.

„Wystawa nie będzie jednorazowa. Posłuży później do promowania Muzeum Polskiej Piosenki” – wyjaśnił Wasik i dodał, że druga z planowanych w czasie festiwalu opolskiego wystaw, której szczegółów również nie chciał zdradzać, ma przekonywać, jak ważny w piosenkach jest tekst.

50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej będzie trwał trzy dni - od 14 do 16 czerwca. Telewizja Polska zorganizuje wszystkie koncerty i pokaże je na żywo na antenie TVP1.

Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w Opolu w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej Opola Karola Musioła. Laureatami pierwszego festiwalu, w którym wystąpiło 102 artystów, byli: Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. W drugim festiwalu, w którym wystąpiło 407 artystów, nagrodzeni zostali: Kalina Jędrusik, Kasia Sobczyk i Niebiesko-Czarni. Wśród laureatów opolskich festiwali byli też m.in.: Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Stan Borys. Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego.