W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie - poinformował PAP rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.

Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Informacje będą się ukazywały za pośrednictwem nadajników telewizyjnych w Gorzowie Wielkopolskim, Jemiołowie i Wichowie. Docelowo pojawią się na wszystkich kanałach TVP multipleksu trzeciego (TVP 1, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Polonia), który jest dostępny na terenie całego województwa lubuskiego.

Uruchomieniu RSO towarzyszyła konferencja pn. „Rola Oddziałów Terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego”, która odbyła się w Zielonej Górze. Wziął w niej udział m.in. wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński, który wcześniej, jako wojewoda lubuski, zainicjował projekt związany z tworzeniem RSO.

„Tu (w Lubuskiem) rozpoczynaliśmy proces cyfryzacji, a teraz inicjujemy działanie Regionalnego Systemu Ostrzegania (…) Na moje przemyślenia wpłynęły wydarzenia sprzed kilku dni. Seria ostrzeżeń o zagrożeniu przed zamachami bombowymi była sytuacją masowego zagrożenia. Być może jest to sygnał, iż właśnie takie zagrożenia powinny być przedmiotem powiadamiania ratunkowego. Dzięki współpracy z administracją rządową, urzędami wojewódzkimi i Wojewódzkimi Centrami Zarządzania Kryzysowego informacja, wyświetlana na ekranie telewizora będzie miała atut wiarygodności bez wzbudzania niepotrzebnego niepokoju” – mówił Jabłoński.

Znaczenie szybkiego przekazu ważnych dla mieszkańców regionu informacji podkreślił wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch. „W tak dynamicznym świecie musimy działać szybko. w ciągu jednej chwili możemy dotrzeć z najważniejszymi, wiarygodnymi informacjami do mieszkańców województwa lubuskiego. Teraz wiemy, dlaczego warto było przechodzić cały proces cyfryzacji” - powiedział Ostrouch.

Regionalny System Ostrzegania to wspólna inicjatywa Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i TVP. System jest połączony z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, prognozy meteorologiczne i hydrologiczne.

Informacje, np.: o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Warunkiem ich odbioru jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa).