Jak poinformował Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta Elbląga, według szacunkowych danych ok. 3,3 tys. mieszkańców wypełniło ankiety, które zdecydują o wyborze przyszłorocznych inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego.

"Głosowanie zostało zamknięte, ale trwa jeszcze zliczanie ankiet i sprawdzanie ważności oddanych głosów. Zgodnie z harmonogramem tworzenia budżetu do 23 listopada zostanie przedstawiona lista inwestycji do realizacji, wybranych przez mieszkańców" - powiedział Mierzejewski.

W Elblągu budżet obywatelski jest tworzony po raz pierwszy, na ten cel zarezerwowano 2 mln zł. Na apel samorządu mieszkańcy zgłosili ponad 700 pomysłów na miejskie inwestycje. Urzędnicy po przeanalizowaniu kosztów wybrali spośród nich 123 możliwe do realizacji. Przez ostatnie trzy tygodnie elblążanie za pomocą imiennych ankiet wybierali, na jaki cel przeznaczyć pieniądze.

Większość ze zgłoszonych propozycji dotyczyła modernizacji taboru tramwajowego oraz poprawy osiedlowej infrastruktury; remontów ulic i chodników, budowy miejsc parkingowych, zagospodarowania placów zabaw i obiektów rekreacyjno-sportowych.

Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na finanse miasta. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin. Takie rozwiązania mają już m.in. Sopot i Poznań; wprowadzi je także Łódź.