Spotkanie odbędzie się z inicjatywy władz Białegostoku, który to samorząd ma podpisane umowy o współpracy albo przynajmniej listy intencyjne dotyczące takiej współpracy, z sześcioma miastami z krajów objętych projektem Partnerstwa Wschodniego, czyli z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

To Grodno na Białorusi, Łuck na Ukrainie, Giumri w Armenii, Sumgait w Azerbejdżanie, Gori w Gruzji i Bielce w Mołdawii.

Jak mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski na poniedziałkowej konferencji prasowej, zaproszeni są też samorządowcy z krajów UE, parlamentarzyści, przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz międzynarodowych organizacji skupiających samorządy (Eurocities).

"Z racji na położenie Białystok chce być liderem, pomostem między UE a krajami Partnerstwa Wschodniego, które chcą czerpać z doświadczeń Unii Europejskiej, przede wszystkim jeśli chodzi o transformację i demokratyzację, a z drugiej strony - jeżeli chodzi o gospodarkę" - mówił Truskolaski.

Dodał, że konferencja może być ważnym wydarzeniem, "małą cegiełką" jeśli chodzi o procesy zbliżania się sześciu państw Partnerstwa Wschodniego do UE.

Obecny na konferencji prasowej wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, podlaski poseł Robert Tyszkiewicz (PO) mówił, że bardzo ważne jest, aby Białystok, leżący na wschodniej granicy UE, był "aktywnym współtwórcą europejskiej polityki sąsiedztwa, europejskiej polityki wschodniej".

"Ważne byśmy jako miasto, jako społeczność zabierali w tej sprawie głos i próbowali wpływać na kształt tej polityki, bo my będziemy jednym z największych beneficjentów aktywnej europejskiej polityki wschodniej" - dodał Tyszkiewicz.

Spotkanie ma honorowy patronat prezydenta RP.

Partnerstwo Wschodnie to projekt w ramach polityki zagranicznej UE, skierowany do sześciu krajów Europy Wschodniej. Zakłada zbliżenie do UE i jej standardów Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy i Białorusi. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia zdoła parafować umowę. Komisja Europejska chce, żeby Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do stworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej, czy też stowarzyszyć się z UE.

PW powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 roku. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.