"Wszystkie polskie regiony zadeklarowały chęć współpracy, wszystkie są zaangażowane w ten projekt" - poinformował marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas na wspólnej z ambasadorem Kazachstanu czwartkowej konferencji w Warszawie.

Dodał, że ma nadzieję, iż Forum zapoczątkuje zbliżenie gospodarcze regionów obu państw. Jak mówił, widzi ogromny potencjał we "wschodzącym" kazachskim rynku, który uznał za mniej "hermetyczny" od zachodnioeuropejskich.

Marszałek mówił, że polskie firmy chcą wchodzić na rynek kazachski, a rola władz samorządowych sprowadza się do pomagania im oraz wspierania firm, które chcą lokować swoje inwestycje w tym kraju. Muszą to być jednak - według Protasa - "silne i mocne" przedsiębiorstwa, bo tylko takie mają szansę zaistnieć w Kazachstanie.

Według niego poza promowaniem regionów w aspekcie gospodarczym, celem Polski jest także zaprezentowanie swej atrakcyjności turystycznej oraz potencjału transportowego.

Forum daje unikatową możliwość zbudowania platformy, która ukaże potencjał regionów zarówno polskich jak i kazachskich - mówił z kolei ambasador Kazachstanu w Polsce Jerik Utembajew.

"Myślę, że to Forum będzie bardzo dobrą platformą do odpowiedzi na pytania związane z rozwojem regionalnym" - dodał. W 2012 roku w Kazachstanie rozpoczęto reformę administracji terytorialnej. Jednym z jej elementów było utworzenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które było wzorowane na polskim resorcie o takiej nazwie. Wprowadzono też wybory szefów administracji terytorialnej - akimów - na poziomie gmin, czyli wsi i miast, niebędących centrami obwodów (województw) i rejonów (powiatów).

Według informacji ambasady Kazachstanu w Warszawie w ramach przygotowań do organizacji Forum Polskę odwiedziły kazachskie delegacje, w skład których wchodzili m.in. urzędnicy z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Republiki Kazachstanu i administracji regionalnych. Podczas wizyt urzędnicy kazachscy zapoznali się z pracą samorządów na szczeblu gminy i województwa, polskim modelem podziału kompetencji między rządem centralnym i samorządem terytorialnym oraz działalnością specjalnych stref ekonomicznych we współpracy z władzami regionalnymi.

Goście - podano - byli przede wszystkim zainteresowani polskimi doświadczeniami w rewitalizacji i dywersyfikacji działalności gospodarczej w tak zwanych monomiastach - miejscowościach, w których poziom zatrudnienia jest uzależniony od stanu jednego lub kilku przedsiębiorstw z jednej branży, zazwyczaj wydobywczej.

Utembajew odpowiadał też na pytania o udział swego kraju w Unii Celnej z Rosją i Białorusią. "Wejście do Unii Celnej otworzyło nam rynek, który łączy 170 mln osób, weszliśmy na rynek, aby zapewnić eksport i import produktów kazachskich, ale rynek europejski pozostaje dla nas priorytetem" - tłumaczył. Jak dodał, Kazachstan przyjął program "Droga do Europy", którego celem jest zapewnienie standardów europejskich w tym kraju. Ponadto - mówił - Kazachstan bardzo intensywnie inwestuje w gospodarkę europejską.