Jak powiedziała p.o. prezes UZP Izabela Jakubowska, elektroniczna platforma katalogów produktów e-Katalogi przeznaczona dla zamówień, których wartość nie przekracza 30 tys. euro, właśnie ruszyła - ogłoszono pierwszy nabór dotyczący branży meblowej. "Aktualnie wykonawcy z branży mebli biurowych mogą składać oferty, a zamawiający uzyskają możliwość dokonywania zakupów" - wskazała.

Powodem powstania platformy e-Katalogi było duże zróżnicowanie procedur, które często były zbyt skomplikowane i czasochłonne jak na zamówienia o niskiej wartości oraz chęć zwiększenia udziału małych i średnich przedsiębiorstw w rynku zamówień. "Jest to narzędzie, dzięki któremu wykonawcy mogą oferować wyspecyfikowane produkty, a zamawiający dokonywać zakupów produktów umieszczonych w katalogu, mogą też składać zapytania ofertowe do wykonawców" - powiedziała Jakubowska. Dodała, że uruchomienie platformy zwiększy przejrzystość udzielanych zamówień o małych wartościach oraz umożliwi UZP ich lepsze monitorowanie.

Nowe dyrektywy unijne mogą zmodyfikować cały rynek zamówień publicznych >>

Zdaniem p.o. prezes UZP dużo większym wyzwaniem będzie zbudowanie platformy elektronicznych zamówień. Plan zbudowania platformy, dzięki której udzielający zamówień będą mogli przeprowadzić całe postępowanie elektronicznie, wiąże się z koniecznością wdrożenia do polskiego prawa dwóch unijnych dyrektyw w zakresie zamówień publicznych (tzw. nowa dyrektywa klasyczna i sektorowa z 26 lutego 2014 r.). Wprowadzają one bowiem obowiązek pełnej komunikacji elektronicznej w procedurze udzielenia zamówienia, w tym składania wniosków o dopuszczenie do udziału i ofert. Polska jest zobowiązana wprowadzić ich postanowienia do kwietnia 2016 r., jednak istnieje możliwość odroczenia wdrożenia części przepisów dotyczącej elektronicznej komunikacji do 2018 r.

Jakubowska powiedziała, że Polska skorzysta z tej możliwości, a realnym terminem uruchomienia platformy elektronicznych zamówień, jest 2018 r. "Aktualnie przygotowujemy się do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Biorąc pod uwagę czas niezbędny na wybór wykonawcy, zbudowanie platformy i jej uruchomienie, wbrew pozorom wcale nie ma go za wiele" - dodała.

"Platforma umożliwi komunikację elektroniczną i wymianę informacji między zamawiającym i wykonawcą – przesyłanie ogłoszeń, udostępnianie dokumentów zamówienia, przesyłanie pytań, udzielanie odpowiedzi itp. Jednak najważniejszą usługą platformy będzie składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz ofert elektronicznie" - powiedziała Jakubowska.

Nowe dyrektywy, czyli kolejne zmiany w zamówieniach publicznych >>

P.o. prezes UZP zapowiedziała, że docelowo platforma umożliwi zamawiającym przesłanie ogłoszenia tylko raz. Obecnie, w zależności od wartości zamówienia, są one publikowane w różnych miejscach: Biuletynie Informacji Publicznej podmiotu zamawiającego, Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP) lub w przypadku największych zamówień w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a także na stronie internetowej zamawiającego i w jego siedzibie.

"Chcielibyśmy, aby po pierwsze na platformie były publikowane ogłoszenia niezależnie od ich wartości, po drugie te, które będą wymagać publikacji w Dzienniku Urzędowym UE były przesyłane przez system automatycznie. Dzięki temu zamawiający będą wypełniać formularz ogłoszenia tylko raz i wszystkie ogłoszenia o zamówieniu, publikowane przez zamawiających, będą się ukazywały w jednym miejscu. Takie rozwiązanie umożliwi wykonawcom łatwiejszy dostęp do zamówień, a UZP pozwoli na lepsze analizowanie rynku zamówień publicznych powyżej progów unijnych" - powiedziała.

Na platformie będą dostępne również dokumenty zamówienia. Nowe dyrektywy unijne wprowadzają obowiązek udostępniania dokumentów zamówienia, inaczej mówiąc specyfikacji istotnych warunków zamówienia, co do zasady z chwilą opublikowania ogłoszenia. "Każdy zainteresowany danym postępowaniem, po wejściu na platformę i na dane ogłoszenie, znajdzie adres internetowy, pod którym udostępniona będzie cała dokumentacja" - tłumaczyła Jakubowska. (PAP)