Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o systemie oświaty , oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232, z późn. zm.) - dalej r.w.t.p., organ prowadzący w postaci powiatu może, niezależnie od kalendarza roku szkolnego, utworzyć gimnazjum dwujęzyczne (w porozumieniu z gminą) i przeprowadzić nabór - niezależnie od zarządzenia kuratora oświaty w sprawie przyjmowania do publicznych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych?


Poniżej podaję prawdopodobny scenariusz zdarzeń:
1) Gmina podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie gimnazjum - 11 czerwca;
2) Powiat podejmuje uchwałę w sprawie założenia gimnazjum - 23 czerwca;
3) Szkoła przeprowadza rekrutację - do 15 lipca.

Ustawa o systemie oświaty nie określa terminów zakładania szkół, a r.w.t.p. zawiera przepisy odnoszące się do terminów rekrutacji, które nie dotyczą szkół nowo tworzonych.

Odpowiedź


Tak. Powiat może utworzyć, po zawarciu porozumienia z gminą, gimnazjum dwujęzyczne i
przeprowadzić rekrutację do nowo założonej placówki.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ust. 5b ustawy o systemie oświaty powiat może założyć i prowadzić gimnazjum dwujęzyczne, którego prowadzenie nie należy do zadań własnych, po zawarciu porozumienia z gminą, dla której prowadzenie tego typu szkoły jest zadaniem własnym.

Realizacja tego ustawowego wymogu odbywa się poprzez przyjęcie odpowiedniej uchwały przez radę powiatu, dotyczącej w szczególności upoważnienia do zawarcia z gminą porozumienia w sprawie przejęcia zadania w zakresie założenia i prowadzenia gimnazjum.

Przepis art. 58 ust. 6 ustawy o systemie oświaty stanowi, iż na organie zakładającym szkołę spoczywa obowiązek nadania aktu założycielskiego i pierwszego statutu.

Przepisy rozdziału 5 ustawy o systemie oświaty , dotyczące organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkołach i placówkach publicznych, nie precyzują czasu, w którym szkoła ma zostać założona, co oznacza, iż określenie terminu utworzenia szkoły należy tylko i wyłącznie do organu założycielskiego.

Kwestie związane cyklem rekrutacyjnym (rozpoczynającym się w lutym danego roku szkolnego) a określone przepisami r.w.t.p., nie dotyczą szkół nowo tworzonych. W myśl zapisu § 25 r.w.t.p. rekrutację do szkoły nowo tworzonej przeprowadza organ prowadzący szkołę lub wyznaczona przez niego osoba.

Bożena Barszczewska

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)