Czy na usunięcie drzew i krzewów owocowych (np. jeżyna) pochodzących z samosiewu, porastajacych np. skarpę rowu będacego własnością gminy, wymagane jest uzyskanie zezwolenia, by móc przeprowadzić konserwację tego rowu?

Odpowiedź

Podmiot, który chce usunąć drzewa porastające rowy melioracyjne musi uzyskać na ich usunięcie zezwolenie w trybie art. 83 ustawy o ochronie przyrody . Nie ma znaczenia, że drzewa są samosiewami, jeśli drzewa osiągnęły wiek powyżej 10 lat. Zgodnie z art. 83 ust. 6 pkt 4 ustawy o ochronie przyrody zezwolenie nie jest konieczne na usunięcie drzew, które nie osiągnęły wieku 10 lat.

Zezwolenie nie byłoby również konieczne, gdyby to starosta wydał decyzję nakazującą ich usunięcie w trybie art. 77 ust. 2 Prawa wodnego .

Uzasadnienie

Podmiot, który chce usunąć drzewa rosnące w rowach w celu wypełnienia obowiązku wynikającego z art. 77 ust. 1. Prawa wodnego musi zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew uzasadniając go koniecznością konserwacji rowów. Organ, który po wizji lokalnej ustali konieczność usunięcia tych drzew ma obowiązek zwolnienia wnioskodawcy z obowiązku wniesienia opłat, zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 13 ustawy o ochronie przyrody .

Nie pobiera się również opłat, gdy podmiot zobowiązany do utrzymywania rowów w należytym stanie otrzyma nakaz usunięcia drzew w trybie art. 77 ust. 2 Prawa wodnego . To samo dotyczy rowów przydrożnych, jeśli są one urządzeniami wodnymi.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)