15 września br. o godz. 11.00 w Warszawskim Domu Technika, sala B, przy ul. Tadeusza Czackiego 3/5 odbędzie się seminarium pt. „Ochrona i kształtowanie krajobrazu jako zadanie publiczne”.


Asumptem do organizacji spotkania są prace prowadzone nad projektem ustawy o ochronie krajobrazu, której podstawowym celem jest zabezpieczenie środowiska przyrodniczego i kulturowego przed nieuzasadnioną dewastacją, zapewnienie funkcjonowania mieszkańców naszego kraju w estetycznej przestrzeni publicznej.

Przeczytaj też Ustawa o ochronie krajobrazu zagrożona w serwisie LEX.pl>>>

Projekt wprowadza zmiany do istniejących już regulacji – zwłaszcza ustawy o ochronie przyrody i ustawy o ochronie środowiska, jak również m.in. wyznacza nowe zadania jednostkom samorządu terytorialnego: samorząd województwa otrzyma kompetencje przeprowadzania audytów krajobrazowych oraz określania urbanistycznych zasad krajobrazu, natomiast samorząd gminny, nieco ograniczony nową regulacją w swoim władztwie planistycznym, otrzyma kompetencję ustalania zasad lokalizacji reklam.


Skutkiem projektowanych zmian, mających przyczynić się do poprawy, bardzo złej obecnie, jakości naszej przestrzeni, będzie również częściowe wdrożenie do polskiego porządku prawnego ustaleń Europejskiej Konwencji Krajobrazowej sporządzonej we Florencji 20 października 2000 r.


Organizator seminarium miesięcznik „Samorząd Terytorialny” jest czasopismem o profilu naukowym i profesjonalnym, wydawanym od 1991 r. Zajmuje się różnymi aspektami decentralizacji terytorialnej i w tym kontekście – problemami ustroju administracyjnego państwa oraz działalności władz lokalnych i regionalnych. Analizuje problemy, w szczególności prawne, z takich zakresów, jak zagadnienia ogólne i ustrojowe administracji publicznej, demokracja lokalna i regionalna – prawo wyborcze, finanse samorządowe, podatki, pomoc publiczna, zamówienia publiczne, mienie komunalne i gospodarka samorządu terytorialnego, kadry i zarządzanie.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy zgłosić się mailowo dtelega@wolterskluwer.pl lub telefonicznie: 22 535 8316.

Program:
11:00 -11:20 Uroczyste otwarcie
Agnieszka Kurzyńska, Dyrektor Segmentu Prawa i Administracji Wolters Kluwer
prof. dr hab. Hubert Izdebski, Redaktor Naczelny miesięcznika "Samorząd Terytorialny"
11:20 - 11:50 Potrzeba ochrony i racjonalnego kształtowania krajobrazu w świetle Europejskiej Konwencji Krajobrazowej i ustawy prezydenckiej
dr arch. Anna Staniewska, Instytut Architektury i Krajobrazu, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
11:50 - 12:20 Udział społeczeństwa w ochronie i kształtowaniu krajobrazu
prof. dr hab. arch. Krystyna Pawłowska, Kierownik Pracowni Podstaw Kulturowych Architektury Krajobrazu, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
12:20 -12:40 Przerwa na kawę
12:40 - 13:10 Polski krajobraz kulturowy - walory i zagrożeni
dr hab. Urszula Myga-Piątek, Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
13:10 - 13:40 Uwarunkowania ustrojowo-prawne ochrony i kształtowania krajobrazu
dr Anna Fogel, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa
13:40 - 14:20 Dyskusja i podsumowanie seminarium
14:20 - 15:00 poczęstunek