Czy środki z budżetu powiatu na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej można przeznaczyć na urządzenie placu zabaw dla dzieci w ramach urządzania i utrzymania terenów zieleni (obiekt powiatu)?

Odpowiedź

Z budową placu zabaw, obok budowy huśtawek, zjeżdżalni i innych urządzeń sportowo - rekreacyjnych, z reguły wiążą się nasadzenia drzew i krzewów. Budowa placu zabaw może również polegać na wkomponowaniu go już w istniejącą zieleń, np. w parku czy skwerze. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku taką inwestycję można sfinansować ze środków budżetu powiatu przeznaczonych na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach urządzania i utrzymania terenów zieleni, pod warunkiem, że plac zabaw będzie miejscem (obiektem) publicznym, służącym ogółowi.

Placem zabaw jest obszar wydzielonej przestrzeni wolnej od jakiejkolwiek zabudowy, z wyjątkiem przeznaczonej dla celów rekreacyjnych, będący swego rodzaju obiektem zaliczanym do małej architektury, wyposażony w zróżnicowane urządzenia rekreacyjne i zabawowe. W wyroku NSA z dnia 16 września 2005 r. (II OSK 27/05) sąd wyjaśnił, że w języku polskim pod pojęciem terminu "publiczne" rozumie się "dotyczący ogółu ludzi, służący ogółowi, przeznaczony, dostępny dla wszystkich, związany z jakimś urzędem, instytucją itp., społeczny, powszechny, ogólny, nie prywatny". Tak też należy interpretować pojęcie "miejsca publicznego". A zatem, jeśli plac zabaw będzie dostępny powszechnie, to nie ma przeszkód, aby powiat wybudował go ze środków przeznaczonych na ochronę środowiska. Także utrzymanie placu zabaw może być finansowane z tych środków w ramach "utrzymania terenów zieleni". Taki plac nie mógłby być sfinansowany z tych środków, gdyby np. miał służyć wyłącznie dzieciom pracowników starostwa.