Pracownik samorządowy jest na 2 roku studiów. Pracodawca wyraził zgodę, ale pracownik nie korzystał z żadnej formy pomocy.

Czy pracodawca może udzielić urlop szkoleniowy?

Odpowiedź

W opisanym przypadku pracownikowi nie przysługuje 21 dni tzw. urlopu szkoleniowego. Pracodawca może natomiast, jeśli zechce takiego urlopu udzielić.

Do nauki rozpoczętej przed dniem 16 lipca 2010 r. stosuje się zasady określone w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.) – dalej r.p.k.z.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Nr 105, poz. 655) , która weszła w życie z dniem 16 lipca 2010 r. moc obowiązująca r.p.k.z. została przedłużona do dnia 15 lipca 2010 r. Tak więc, do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem 16 lipca 2010 r., stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, obowiązujące przed dniem 11 kwietnia 2010 r.

Przepisy r.p.k.z. różnicowały sytuację pracowników podejmujących naukę na podstawie skierowania pracodawcy oraz sytuację pracowników podejmujących naukę bez tego skierowania. Ponieważ w opisanym przypadku pracownik pobierał naukę bez skierowania, pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikowi urlopu szkoleniowego. Z § 5 r.p.k.z. wynikało, że pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3 r.p.k.z. Pracodawca może więc tego urlopu udzielić, ale nie ma takiego obowiązku. W takim przypadku udzielony urlop byłby urlopem bezpłatnym, a więc urlopem udzielanym na innych zasadach niż urlop szkoleniowy przysługujący pracownikom skierowanym, o którym mowa w § 7 r.p.k.z.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Nr 105, poz. 655)