Czy starosta z pieniędzy w budżecie przeznaczonych na ochronę środowiska może sfinansować opracowanie uproszczonego planu urządzania lasu na gruntach stanowiących własność osób prywatnych?

Odpowiedź:

Starosta nie może sfinansować opracowania uproszczonych planów urządzenia lasów i inwentaryzacji stanu lasu ze środków pochodzących z opłat i kar za korzystanie ze środowiska, jakie przeznaczane są na finansowanie zadań związanych z ochroną środowiska. Działania związane z gospodarką leśną nie są zadaniami własnymi jednostki samorządu terytorialnego. Są to zadania administracji rządowej, zlecone do wykonania starostom.

Uzasadnienie:

W świetle art. 400a pkt 30 Prawa ochrony środowiska , dopuszcza się tylko finansowanie zadań związanych ze zwiększaniem lesistości kraju oraz zapobieganiem szkodom w lasach i likwidacją tych szkód, spowodowanych przez czynniki biotyczne i abiotyczne, natomiast "inne zadania służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej, wynikające z zasady zrównoważonego rozwoju i polityki ekologicznej państwa" (pkt 42) nie ma zastosowania w odniesieniu do finansowania UPUL. Zlecanie i finansowanie uproszczonych planów urządzenia lasu (UPUL) nie jest działalnością związaną z ochroną środowiska. Na wykonanie tych zadań (administracji rządowej) starostowie otrzymują środki, które mogą być wydatkowane na te cele. Do dnia 31 grudnia 2009 r., tj. do czasu funkcjonowania powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej również nie można było na ten cel przeznaczać środków zgromadzonych na rachunku funduszu. Oznacza to, że starosta musi sfinansować UPUL z budżetu powiatu z wyłączeniem możliwości korzystania ze środków pochodzących z opłat i kar za korzystanie ze środowiska wpływających do powiatu, gdyż te mają inne przeznaczenie, a ich katalog jest sformułowany w art. 400a w zw. z art. 403 ust. 1 Prawa ochrony środowiska .

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)