Jednym z podstawowych zadań UOKiKu jest walka z nieuczciwą konkurencją, która bezpośrednio uderza w legalnie działający sposób firmy. Urząd zdaje sobie jednak sprawę, że wykrywanie nielegalnych porozumień jest ciężkie do zrealizowania. W szczególności, iż przedsiębiorcy pozostający w zmowach czerpią z tego znaczne korzyści finansowe. Sposobem, który ma ułatwić wykrywanie takich porozumień jest uruchomiony na zasadzie pilotażu program uruchomiony przez UOKiK.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, każdy, zarówno pracownik przedsiębiorstwa, jak i osoba postronna, która weszła w posiadanie informacji o istniejącej zmowie lub podejrzewa, że w rzeczywistości ona funkcjonuje może zgłosić je anonimowo zarówno drogą mailową, jak i telefoniczną. Co istotne, UOKiK pracuje nad zapewnieniem jak największej anonimowości informatorów. 

Jest to część zmian, które na trwałe mają wprowadzić do prawa antymonopolowego instytucję sygnalistów, która funkcjonuje już w kilku krajach UE. Kluczowym dla tej instytucji jest właśnie zapewnienie całkowitej anonimowości źródeł, z których pochodzą informacje.

Źródło: Rzeczpospolita