Wczoraj rano Polska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności. Zwrócono się z prośbą o pomoc w zaradzeniu skutkom poważnej powodzi, która nawiedziła duże obszary kraju. Przewidywane dalsze silne opady deszczu spowodują wyczerpanie się krajowych możliwości działania w ciągu najbliższych godzin. Prośba o udostępnienie pomp o wysokiej wydajności oraz zespołów ratowniczych została natychmiast przekazana wszystkim państwom uczestniczącym w mechanizmie za pośrednictwem komisyjnego Centrum Monitorowania i Informacji, które zajmuje się koordynacją europejskich działań w zakresie ochrony ludności.

Wspólnotowy mechanizm ochrony ludności został utworzony na mocy decyzji Rady 2001/792/WE z dnia 23 października 2001 r. ustanawiającej mechanizm wspólnotowy ułatwiający wzmocnioną współpracę w interwencjach wspierających ochronę ludności (Dz. U.UE.L.01.297.7). Podstawowym jego celem jest zapewnienie ochrony zdrowia i życia ludzi, ochronę środowiska oraz dziedzictwa kulturowego w razie wystąpienia na obszarze UE lub poza UE katastrof naturalnych lub dużych wypadków przemysłowych.. Uczestniczy w nim trzydzieści jeden państw (27 państw członkowskich UE oraz Chorwacja, Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Po uruchomieniu mechanizm zapewnia koordynację działań pomocowych w Unii Europejskiej i poza nią, państwa w nim uczestniczące łączą zasoby, które można udostępniać krajom dotkniętym klęską na całym świecie.

Pomoc udzielana jest przez państwa członkowskie lub Komisję Europejską, wyłącznie na wniosek zagrożonego państwa.

W celu uzupełnienia wyposażenia służb krajowych Polska zwróciła się z prośbą do państw uczestniczących w mechanizmie o udostępnienie pomp o wysokiej wydajności (600 m3 na godzinę lub wyższej). W ciągu godziny Francja zaoferowała cztery pompy o wysokiej wydajności 5 400 m3 na godzinę, trzy pompy o wydajności 850 m3 na godzinę oraz jedną pompę o wydajności 750 m3 na godzinę, a także wsparcie logistyczne i techniczne. Ofertę przyjęto, a francuskie zespoły ratownicze z samego rana zaczęły przygotowania. Mają one dotrzeć na obszary dotknięte powodzią w ciągu 15 godzin. Niemcy zaoferowały 5 bardzo wydajnych pomp o przepustowości 15 m3 na minutę. W ciągu dnia spodziewane są dalsze oferty pomocy.

Opracowanie: Rafał Bułach, RPE WKP

Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 19 maja 2010 r.