Czy do zawarcia umowy ubezpieczenia grupowego pracowników samorządowych wymagane jest stosowanie procedury zamówień publicznych?

Odpowiedź

W przypadku, kiedy pracodawcą jest podmiot zobowiązany do stosowania Prawa zamówień publicznych , zawarcie przez niego grupowej umowy ubezpieczenia na życie na rzecz jego pracowników, wymaga stosowania Prawa zamówień publicznych .

Uzasadnienie

Wskazać należy, iż zgodnie z niedawno opublikowaną przez Urząd Zamówień Publicznych opinią prawną (www.uzp.gov.pl), w przypadku, kiedy pracodawcą jest podmiot zobowiązany do stosowania Prawa zamówień publicznych , zawarcie przez niego grupowej umowy ubezpieczenia na życie na rzecz jego pracowników, wymaga stosowania Prawa zamówień publicznych . Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych umowa grupowego ubezpieczenia pracowników spełnia kryteria definicji zamówienia publicznego określonej w art. 2 pkt 13 Prawa zamówień publicznych . Umowa taka ma charakter umowy odpłatnej zawieranej pomiędzy zamawiającym, a zakładem ubezpieczeń społecznych, a więc wykonawcą, zaś przedmiotem jej jest określona usługa. I w takiej sytuacji nie ma znaczenia, kto uiszcza wynagrodzenie wykonawcy i na rzecz, kogo wykonywana jest usługa. Urząd powołując się na doktrynę dotyczącą Prawa zamówień publicznych stwierdził, że przepisami Prawa zamówień publicznych . objęte są również sytuacje, gdy płatność za usługę realizowana jest nie przez zamawiającego, ale przez osobę trzecią. Zaś korzyść z zawarcia takiej umowy uzyskuje również zamawiający, bowiem czyni zadość interesowi zamawiającego w postaci objęcia ubezpieczeniem grupowym pracowników. Stąd zdaniem Urzędu w przypadku, kiedy pracodawcą jest podmiot zobowiązany do stosowania Prawa zamówień publicznych , zawarcie przez niego grupowej umowy ubezpieczenia na życie na rzecz jego pracowników, wymaga stosowania Prawa zamówień publicznych .



Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 223, poz. 1655 ze zm.)