Mężczyzna wystąpił do miejskiego ośrodka pomocy rodzinie o zmianę wysokości zasiłku stałego, w związku z nowym kryterium dochodowym oraz objęcie go ubezpieczeniem zdrowotnym.

Ośrodek odmówił udzielenia pomocy w formie opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Mężczyzna odwołał się do sądu administracyjnego.

Jego zdaniem tak długo, jak ma przyznany zasiłek stały w związku z orzeczeniem lekarskim tak długo ośrodek pomocy społecznej powinien opłacać za niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

WSA przyznał rację mężczyźnie.

Z momentem uzyskania prawa do zasiłku stałego, beneficjent tego świadczenia z mocy prawa objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, o ile nie podlega temu ubezpieczeniu z innego tytułu.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

To z kolei rodzi po stronie właściwego ośrodka pomocy społecznej obowiązek zgłoszenia danej osoby do ubezpieczenia społecznego i opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zatem objęcie danej osoby obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym związane jest ściśle z przyznaniem tej osobie świadczenia w postaci zasiłku stałego.

Niedopuszczalne jest, odrębne procedowanie w przedmiocie opłacania przez organ pomocy społecznej składek na ubezpieczenie zdrowotne za osobę, której przyznano zasiłek stały – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 10 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Po 42/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów