Samorządy chcą zmian w Karcie Nauczyciela


Samorządy kontynuują starania by zmienić system wynagradzania nauczycieli, który ich zdaniem w zbyt dużym stopniu obciąża lokalne budżety. Jedną z postulowanych przez stronę samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zmian jest by zapisy Karty Nauczyciela obowiązywały jedynie nauczycieli tzw. tablicowych, czyli prowadzących lekcje.

Nauczyciele są gotowi na strajk

Związek Nauczycielstwa Polskiego broni interesów pedagogów, podkreślając jednocześnie, że jak wynika z przeprowadzonego przez ZNP sondażu, aż 217 tys. nauczycieli i pracowników oświaty (czyli 96 proc. uczestników sondażu) w razie podjęcia niekorzystnych dla nich przepisów jest gotowa poprzeć ewentualną akcję protestacyjną.

System wynagradzania nauczycieli zbyt skomplikowany

Podczas ostatniego spotkania strony doszły do wniosku, że problemem systemu wynagradzania nauczycieli jest w dużej mierze jego zawiłość. Wynagrodzenie nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, należy pamiętać jeszcze o wielu dodatkach (obecnie 14), dopiero po zsumowaniu których otrzymujemy średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w Karcie Nauczyciela.

Związki zawodowe nauczycieli podkreślają, że w rzeczywistości największy wpływ na wysokość wynagrodzenia nauczyciela ma część zasadnicza i sugerowanie się tzw. średnią wynagrodzenia jest błędem. Indywidualnie nauczyciel może bowiem otrzymać tylko kilka z możliwych dodatków (niektóre np. wykluczają się). Wysokość wynagrodzenia zasadniczego zależy zaś od poziomu wykształcenia nauczyciela i stopnia awansu zawodowego, jaki osiągnął.

O urlopie dla poratowania zdrowia zadecyduje lekarz medycyny

By zbliżyć stanowiska samorządów i nauczycieli od lipca prowadzone są spotkania trójstronne, w których rolę mediatora powierzono przedstawicielowi strony rządowej. Efektem ostatniego sierpniowego spotkania jest zgoda przedstawicieli związków zawodowych by o urlopie dla poratowania zdrowia dla nauczycieli decydował lekarz medycyny, a nie jak do tej pory lekarz rodzinny. Zaproponowana przez wiceministra edukacji Macieja Jakubowskiego zmiana to ukłon w stronę interesów władz lokalnych.
 

Źródło: www.samorzad.pap.pl