To kolejny przejaw wspólpracy miasta z Wyższą Szkołą Bankową, z którą gmina niedawno zawarła formalne porozumienie. Projekt szkoleniowy, zapoczątkowany w 2010 roku, był skierowany do pracowników straży miejskich z całego województwa kujawsko-pomorskiego. W sumie 363 uczestników wzięło udział w szkoleniach z komunikacji interpersonalnej, komunikacji niewerbalnej, stresu i wypalenia zawodowego w służbach mundurowych, wpływu społecznego, negocjacji kryzysowych i treningu asertywności. Przewidziany był też moduł dla kadry zarządzającej, która szkoliła się z kierowania zespołem, wystąpień publicznych i prezentacji, systemu motywowania i wynagradzania pracowników. Część strażników skorzystała też z intensywnych, innowacyjnych kursów językowych. Funkcjonariusze mogli brać udział w kilku szkoleniach i w ten sposób zdobyć komplementarną wiedzę z kilku dziedzin.

W projekcie brali też udział pracownicy Straży Miejskiej w Toruniu. 14 funkcjonariuszy chodziło na kurs języka angielskiego, zaś kompleksowe wsparcie szkoleniowe uzyskało 76 osób. Łącznie municypalni przeszli 3376 godzin różnego typu form dokształcania. Udział w projekcie, współfinansowanym z funduszy unijnych, był bezpłatny.

Stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest jednym z podstawowych obowiązków strażnika miejskiego zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o strażach gminnych. Funkcjonariusze mogą szkolić się na własną rękę lub skorzystać z oferty pracodawcy.

Projekt zrealizowany w 2011 roku wspólnie z WSB nie był jedyną formą podnoszenia kwalifikacji w Straży Miejskiej w Toruniu. Municypalni odbyli również:

•Kurs podstawowy na strażnika miejskiego - zagadnienia z zakresu prawa karnego, administracyjnego, wykroczeniowego, podstaw psychologii, pierwszej pomocy medycznej, zajęć z taktyk i technik interwencji oraz praktyk zawodowych.


•Kurs doskonalący dla wszystkich funkcjonariuszy z zakresu taktyk i technik interwencji oraz specjalistyczne doskonalenie strażników Wydziału Interwencyjnego.


•Szkolenia Specjalistyczne: pierwsza pomoc psychologiczna, zorientowana na traumę terapia poznawczo behawioralna (TF-CBT) w leczeniu zaburzenia stresowego pourazowego, skuteczna komunikacja z uczniem, patent sternika motorowego, rola oskarżyciela publicznego oraz nadzór nad czynnościami wyjaśniającymi, kurs w zakresie systemów Traffipax do fotografowania nadzoru ruchu drogowego Multa Nova 6F i podstawowy kurs z Krav Magi.