"Bulwar Filadelfijski to ważna część Torunia, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Planowana jest rewitalizacja tego terenu, ale przed podjęciem dalszych decyzji w tym zakresie będą zbierane od mieszkańców Torunia opinie na temat ich potrzeb i oczekiwań związanych z funkcjonowaniem bulwaru" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

 

Władze miasta zapraszają w sobotę i niedzielę mieszkańców Torunia na spacery badawcze. Wszyscy chętni, pod przewodnictwem badacza z zespołu przeprowadzającego konsultacje, będą mogli przejść odcinek bulwaru i zaznaczyć na mapie swoje uwagi i spostrzeżenia.

 

Dla ułatwienia przygotowano wielkoformatowe zdjęcie lotnicze bulwaru, na którym małymi chorągiewkami mieszkańcy mogą wskazywać lokalizacje swoich pomysłów. Nad opracowaniem postulatów pracować będzie zespół złożony z socjologów, urbanisty i psychologa.

 

Jak podkreślił Rafał Pietrucień, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. rozwoju i planowania przestrzennego, nowy sposób zagospodarowania bulwaru ma ściślej powiązać tę część miasta z resztą centrum, szczególnie z sąsiadującym bezpośrednio Starym Miastem. "Urządzenie bulwaru na nowo będzie kosztowne, ale mamy nadzieję, że do 2014 roku gotowa będzie dokumentacja pozwalająca na ubieganie się o wsparcie z funduszy unijnych" - dodał.

 

Bulwar, niegdyś pełniący rolę portu rzecznego, jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerowych w Toruniu, ale mieszkańcy często skarżą się, że zbyt dużo miejsca zajmują tu parkujące samochody. Konsultacje społeczne zostaną powtórzone na bulwarze jeszcze w weekend 15 i 16 października, a na stronie internetowej toruńskiego magistratu potrwają do 6 listopada.(PAP)

 

olz/ jbr/