- Tegoroczne „Dni Austrii” mają szczególnie uroczysty charakter w związku z jubileuszem 15-lecia działalności Towarzystwa Polsko Austriackiego (TPA) w Toruniu. Oddział w Toruniu organizuje dla swoich członków i sympatyków otwarte spotkania poświęcone polonikom austriackim, muzyce, literaturze i filmowi austriackiemu, dziedzictwu naturalnemu i kulturalnemu, a także ważnym postaciom i wydarzeniom historycznym związanym ze wspólnymi dziejami Polski i Austrii – mówi prezes toruńskiego oddziału TPA Danuta Samsel. – Towarzystwo już w okresie przedakcesyjnym aktywnie włączyło się także w kontakty i spotkania dotyczące Unii Europejskiej, austriackich doświadczeń przynależności do niej oraz polskich oczekiwań i aspiracji. Naszą sztandarową imprezą są organizowane regularnie od 2003 roku „Dni Austrii w Toruniu”. Różnorodność prezentowanej tematyki oraz ciekawa forma sprawiają, że impreza z roku na rok zyskuje nowe rzesze zwolenników i nową publiczność.

W roku bieżącym „Dni Austrii” rozpoczynają się w październiku, kiedy to przeprowadzane są konkursy o Austrii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i szkół podstawowych, natomiast główna uroczystość będzie miała miejsce 4 listopada 2011 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza. Tradycyjnie współorganizatorem imprezy jest organizacja pozarządowa z Wiednia „Alliance For Nature”.

Merytorycznym tematem przewodnim XI Dni Austrii jest Großglockner Hochalpenstraße – alpejska droga wysokogórska i jej otoczenie - Park Narodowy Wysokie Taury.

- W piątkowy wieczór, 4 listopada o godz. 17.00, zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego, gdzie najpierw krótko podsumujemy 15 lat działalności TPA w Toruniu. Następnie Christian Schuhböck, sekretarz generalny organizacji „Alliance for Nature”, zabierze uczestników naszego spotkania na wędrówkę po najwyższej części malowniczych Alp Austriackich – Wysokich Taurach i największym terenie chronionym Środkowej Europy – Parku Narodowym Wysokie Taury leżącym na granicy trzech landów: Karyntii, Ziemi Salzburskiej i Tyrolu – opowiada Danuta Samsel. - Poznamy imponujące szczyty, np. najwyższy szczyt Austrii Großglockner (3798 m), rozległe tereny lodowcowe z najdłuższym lodowcem Alp Wschodnich Pasterze, wodospady, turnie i doliny stanowiące niezaprzeczalne cuda przyrody. Zawitamy także do bogatego alpejskiego świata ponad 10.000 gatunków zwierząt i 1800 roślin. Pokażemy gościom królestwo kozic, kozłów skalnych, orłów, sępów i niezwykle sympatycznych świstaków. Pojedziemy także najpiękniejsza drogą widokową w Alpach Großglockner Hochalpenstrasse, która wije się malowniczą serpentyną przez wszystkie piętra alpejskiej roślinności do tarasu zwanego Franz-Josefs-Höhe (2369 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniały widok na Großglockner i pozostałe trzytysięczników. Przy trasie długości 48 km znajdują się tablice informacyjne, ścieżki edukacyjne, punkty widokowe oraz wystawy poświecone m.in. alpejskiej przyrodzie, ekologii, budowie drogi i dawnym szlakom handlowym. Großglockner Hochalpenstrasse od przeszło 75 lat przyciąga blisko 900 000 turystów rocznie.

Tradycyjnie już, po raz siódmy, podczas „Dni Austrii” odbędzie się finał konkursu dla uczniów toruńskich szkół ponadgimnazjalnych, w tym roku pod hasłem „Großglockner Hochalpenstraße, jedna z najpiękniejszych alpejskich tras wysokogórskich”.

Wieczór urozmaici taniec austriacki wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Toruniu oraz choreografia „Symbol” w wykonaniu korporacji tanecznej „Baby Jagi” z Młodzieżowego Domu Kultury. Jak co roku, na wszystkich uczestników „Dni Austrii” czekają niespodzianki, konkursy i nagrody.

„Dni Austrii” zostały zorganizowane dzięki wsparciu m.in. Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz dzięki życzliwości Großglockner Hochalpenstraße AG, firmy Strabag Sp. z o.o., Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Austriackiego Forum Kultury oraz innych instytucji austriackich związanych z tematem merytorycznym naszej imprezy.

Patronat honorowy tradycyjnie objął Ambasador Austrii w Polsce, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Torunia.

Wstęp na imprezę jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!