Wojewoda wniósł skargę na uchwałę rady gminy określającą warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze.


W jednym z zapisów uchwały rada ustaliła bowiem, że cenę jednej godziny usługi ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie wysokości wydatków ponoszonych na ten cel przez gminę w roku poprzednim.


Organ zwrócił uwagę, iż to rada gminy jest organem właściwym do określenia szczegółowych warunków odpłatności za usługi opiekuńcze i ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 ze zm.) nie przewiduje przekazania tej kompetencji innym organom.


WSA przyznał rację wojewodzie.

Rada scedowała bowiem własne kompetencje do ustalenia wysokości kosztu usług opiekuńczych lub określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności na ośrodek pomocy społecznej.

Zdaniem sądu niedopuszczalne jest przekazanie posiadanej delegacji do określania wysokości kosztu usług opiekuńczych na podmiot nieuprawniony przez ustawodawcę, który ponadto nie jest umocowany do stanowienia prawa miejscowego.

Opłata określona przez ośrodek nie mogłaby stanowić podstawy do ustalenie w drodze decyzji administracyjnej wysokości odpłatności za konkretną usługę opiekuńczą – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 5 marca 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 42/15, nieprawomocny