Wojewódzki inspektor sanitarny nałożył na dyrektora liceum ogólnokształcącego obowiązek właściwego usytuowania 7 sal dydaktycznych budynku względem otaczającego terenu. Podstawę materialno prawną obowiązku stanowił § 73 ust 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. z 2002r, Nr 75, poz. 690 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi w budynku zakładu opieki zdrowotnej, opieki społecznej, oświaty, wychowania i nauki poziom podłogi powinien znajdować się co najmniej 0,3 m powyżej terenu urządzonego przy budynku. Tymczasem w trakcie czynności kontrolnych stwierdzono, że 7 sal dydaktycznych znajduje się w zagłębieniach wynoszących od 0,97 m do 1,25 m poniżej przyległego terenu. Zobowiązując dyrektora do wykonania nałożonego obowiązku organ sanitarny wskazał na § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach z którego wynika, że dyrektor szkoły powinien zapewnić uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce.

Dyrektor szkoły odwołał się od decyzji. W uzasadnieniu zarzucił naruszenie przepisów postępowania administracyjnego polega na braku ustalenia, że stroną postępowania powinien być też powiat jako organ prowadzący szkołę, który odpowiada za jej działalność zgodnie z art. 5 ust 7  ustawy o systemie oświaty .

WSA rozpatrując skargę zgodził się, iż w powołanym przez organ § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych ustanowiono ogólną regułę, że dyrektor szkoły powinien zapewnić uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce. Jednak zdaniem Sądu reguła ta nie może stanowić podstawy do nałożenia na dyrektora szkoły obowiązku przeprowadzania prac remontowych lub innych prac inwestycyjnych. Obowiązek dyrektora szkoły zapewnienia uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce jest ściśle powiązany z obowiązkami organu prowadzącego szkołę, o których mowa w art. 5 ust 7 ustawy o systemie oświaty . W ocenie sądu organy inspekcji sanitarnej wadliwie przeprowadziły postępowanie, które powinno się toczyć z udziałem powiatu jako organu prowadzącego szkołę


Na podstawie: Wyrok WSA w Warszawie z 7 sierpnia 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 1074/12, nieprawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)