Starosta stwierdził o konieczności zatrzymania kierowcy prawa jazdy z powodu nieprzedstawienia przez niego zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem w wymaganym terminie.

Kierowca wniósł skargę na decyzję SKO utrzymującą w mocy decyzję dotyczącą skierowania go na badania lekarskie oraz skargę kasacyjną od wyroku WSA oddalającego jej skargę.

WSA przypomniał, iż przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600) nie przewidują zamieszczania w treści decyzji terminu, w jakim należy się poddać badaniom, zatem należy uznać, że ustalenie tego terminu należy do organu prowadzącego postępowanie.

W rozpatrywanej sprawie było to 30 dni od dnia otrzymania prawomocnej decyzji.

WSA zwrócił uwagę, iż na dzień wydania decyzji o zatrzymaniu skarżącemu prawa jazdy, decyzja o skierowaniu na badania lekarskie nie była jeszcze prawomocna. Skarga kasacyjna złożona przez kierowcę nie została bowiem jeszcze rozpoznana.Oznacza to, że nie rozpoczął jeszcze biegu termin do zgłoszenia się na badania lekarskie, wskazany w decyzji starosty z dnia 15 marca 2013 r., a strona nie naruszyła obowiązku przedstawienia w wymaganym terminie zaświadczenia.

Skoro tak, to postępowanie w sprawie zatrzymania skarżącemu prawa jazdy zostało wszczęte przedwcześnie.

W związku z tym sąd umorzył postępowanie.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 15 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Po 1904/14, nieprawomocny